Stabilas kriptovalūtas (stablecoin) ir populāras, jo tās kalpo kā aizsargmehānisms pret neparedzamām cenu svārstībām nestabilajā kriptovalūtu tirgū. Bet kas īsti ir stabilas kriptovalūtas un vai tās ir patiešām uzticamas? Šis ceļvedis apskata dažādus stabilas kriptovalūtas veidus tirgū, kā arī plašāku aktīvu nodrošināto kriptovalūtu lomu blokķēdē balstītajās ekosistēmās.
Kas īsti ir stabilā kriptovalūta?
Stabila kriptovalūta, kā norāda nosaukums, ir kriptovalūtas veids, kas izveidots, lai saglabātu nemainīgu vērtību. Šie digitālie aktīvi ir populāri investoru vidū, kuri vēlas piedalīties kriptovalūtu tirgū, vienlaikus samazinot cenu svārstību risku.
Stabila kriptovalūta saglabā savu vērtību, jo tās ir piesaistītas citam aktīvam, piemēram, zeltam, fiat valūtai vai citai kriptovalūtai. Alternatīvi, to piedāvājumu var regulēt algoritms.
Pamatā stabilās kriptovalūtas vērtība vienmēr atbilst aktīvam, kuram tā ir piesaistīta.
Kā darbojas stabilā kriptovalūta?
Kriptovalūtu tirgus iekšējā nestabilitāte ir novedusi pie tā, ka daudzi to uzskata par ļoti spekulatīvu aktīvu — un tas ir saprotams.
Stabilās kriptovalūtas ir veidotas, lai līdzsvarotu šo nestabilitāti, nodrošinot lielāku stabilitāti tirgū. Tās saglabā nemainīgu vērtību, bieži vien piesaistot to reāliem aktīviem.
Stabilās kriptovalūtas ir atbalstītas ar “rezervēm”, kur aktīvi, kas atbalsta monētu, tiek droši uzglabāti un kalpo kā nodrošinājums.
Viens no galvenajiem stabilās kriptovalūtas lietojumiem ir kā uzticams apmaiņas līdzeklis. Šīs monētas var tikt tirgotas kā citas kriptovalūtas un tiek plaši izmantotas maksājumu veikšanai. Tas padara tās pievilcīgas gan institūcijām, gan mazumtirdzniecības lietotājiem, jo viņi var būt droši, ka cena nemainīsies darījuma laikā vai pēc tā.
Stabilās kriptovalūtas ir kļuvušas par būtisku kripto-ekosistēmas daļu, pateicoties tās spējai savienot tradicionālās finanses (TradFi) un digitālos aktīvus.
Piemēram, tirgotāji vēlas mazināt risku: zaudēt naudu, jo standarta kriptovalūtas vērtība samazinās pēc darījuma. Institūcijas arī redz stabilās kriptovalūtas kā uzticamu risinājumu starptautiskajiem maksājumiem, jo tās padara pāri robežām notiekošos darījumus lētākus, ātrākus un efektīvākus.
Stabilās kriptovalūtas veidi
Ne visas stabilās kriptovalūtas darbojas vienādi. Dažas ir balstītas uz citiem aktīviem, kamēr citas balstās uz algoritmiem. Šeit ir īss katra veida pārskats:
Ar Fiat valūtu nodrošināts
Kā norāda nosaukums, šie aktīvi ir nodrošināti ar fiat valūtām, un to rezerves tiek turētas, lai atbilstu monētas kopējai tirgus vērtībai. Būtībā katru "stablecoin" vienību var apmainīt pret vienu bāzes valūtas vienību 1:1 attiecībā.
Turklāt neatkarīgas organizācijas regulāri pārbauda un pārvalda šīs rezerves, lai nodrošinātu to leģitimitāti. Lai gan šāda veida "stablecoins" ir salīdzinoši vienkāršas, tās parasti ir viscentralizētākās.
Piemēram, Tether (USDT), fiat valūtā balstīta stabila kriptovalūta, saglabā savu vērtību atbilstoši ASV dolāram 1:1 attiecībā.
Ar dārgmetālu nodrošināts
Ar dārgmetālu nodrošinātām, vērtība ir balstīta uz fiziskiem aktīviem, piemēram, zeltu un sudrabu, vai citiem resursiem. Piemēram, Paxos Gold (PAXG) ir piesaistīts reālām zelta rezervēm, ko glabā Paxos, un katrs tokens atspoguļo vienas unces zelta cenu, ļaujot klientiem iegūt daļējas īpašumtiesības uz fiziskiem zelta stieņiem.
Līdzīgi dažas ar izejvielām nodrošinātas stablecoins ir piesaistītas citu resursu, piemēram, jēlnaftas vai dabasgāzes, vērtībai.
Ar kriptovalūtu nodrošināts
Šāda veida stabilais kriptoaktīvs ir nodrošinātas ar citu kriptovalūtu un parasti tiek emitētas, lai padarītu pamatā esošo kriptovalūtu pieejamu uz dažādām blokķēdēm. Ar kriptovalūtu nodrošinātas stabilās kriptovalūtas bieži ir pārnodrošinātas, kas nozīmē, ka to rezerves pārsniedz emitēto stabilo kriptoaktīvu vērtību, lai kompensētu tirgus svārstības.
Piemēram, MakerDAO DAI ir piesaistīts USD, bet tiek nodrošināts ar ETH un citām kriptovalūtām, kuru vērtība ir 150% no apgrozībā esošā DAI daudzuma.
Algoritmiski nodrošināts
Algoritmisks stabilais kriptoaktīvs var būt vai nebūt nodrošināts ar nodrošinājuma rezervēm. Parasti tas balstās uz datorprogrammu ar iepriekš noteiktu formulu, lai saglabātu savu vērtību.
Algoritms regulē monētas piedāvājumu un pieprasījumu, izmantojot viedos līgumus, kas galu galā kontrolē tās cenu. Attiecībā uz decentralizāciju, algoritmiski stabilie kriptoaktīvi pārspēj citus, jo tie nepiedāvā atkarību no centrālajām rezervēm.
Izcils algoritmisks piemērs ir TerraUSD (UST), kas 2022. gadā zaudēja savu piesaisti.
Kuri ir populārākie stabilie kriptoaktīvi?
Tether
Tether (USDT), kas tika uzsākts 2014. gadā, ir lielākais kriptoaktīvs pēc tirgus kapitalizācijas. Tās plašās izmantošanas dēļ USDT ir pieejams gandrīz visos lielākajos kriptovalūtu biržās, un tā galvenais mērķis ir ātri pārvietot līdzekļus starp biržām. Tirgotāji bieži izmanto to arbitrāžas iespējām, kad kriptovalūtu cenas atšķiras starp platformām.
Tether apgalvo, ka tas uztur 1:1 attiecību ar ASV dolāru, kas nozīmē, ka katrs USDT ir segts ar vienu dolāru rezervēs. Lai gan tas joprojām ir vispopulārākais stabilais kriptoaktīvs, tas ir arī pretrunīgs subjekts daudziem.
ASV Preču nākotnes līgumu tirdzniecības komisija (CFTC), 2021. gada oktobrī, uzlika Tether 42,5 miljonu dolāru naudas sodu, apsūdzot uzņēmumu maldinošās prasībās par tā rezervēm no 2016. līdz 2019. gadam.
Jautājums par to, vai Tether ir caurspīdīgs attiecībā uz savām rezervēm, joprojām tiek apspriests, un uzņēmums turpina noliegt jebkādas “nepatiesas runas” turpmākajās regulatoru pārbaudēs.
USD Coin
Kriptovalūtu uzņēmumi Circle un Coinbase ieviesa USD Coin 2018. gadā. Līdzīgi kā USDT, šis stabilais kriptoaktīvs ir piesaistīts ASV dolāram 1:1 attiecībā. Tas darbojas uz atvērtā pirmkoda protokola, kas ļauj citiem uzņēmumiem un individuāliem lietotājiem izmantot to, lai veidotu savus produktus.
USD Coin ieguva ievērojamu popularitāti, jo tas piedāvāja alternatīvu USDT, nodrošinot pierādījumu par savu nodrošinājumu ar aktīviem, kas saistīti ar ASV dolāru.
DAI
Maker Foundation sākotnēji izstrādāja DAI kā stabilu aizdevuma aktīvu uzņēmumiem, taču tās pārvaldība vēlāk tika nodota MakerDAO.
MakerDAO mērķis ir saglabāt DAI stabilitāti, izmantojot pārnodrošināšanu. Par katru DAI, kas ir apgrozībā, nodrošinājums, kas pārsniedz tā vērtību, tiek aizturēts Maker Vault kā aizsardzība pret tirgus svārstībām.
DAI ir visplašāk izmantotais stabilais kriptoaktīvs DApp integrēšanai, atbalstot vairāk nekā 400 DApp un maku.
Vai stabilie kriptoaktīvi ir droši?
Salīdzinot ar kriptovalūtām, stabilie kriptoaktīvi bieži tiek uzskatīti par visdrošākajiem, jo tiem nav tādas volatilitātes kā citām valūtām.
Šī teorija darbojas labi, bet tā sabrūk, ja uzņēmumi izmanto apšaubāmas prakses un nespēj sniegt pierādījumus par saviem rezervēm.
Stabilā kriptoaktīva stabilitāte ir atkarīga no tā, kā tas tiek nodrošināts. Rezerves, kas atbalsta šo monētu, ir pakļautas kredīta, tirgus un likviditātes riskiem. Citiem vārdiem sakot, pat ja rezervēm bija vērtība kādā brīdī, tas negarantē to drošību nākotnē.
Lai gan šie kriptoaktīvi ir reklamēti kā risinājums kriptovalūtu volatilitātes problēmām un tiek uzskatīti par regulatoriem draudzīgākiem nekā citas monētas, šo aktīvu klases reputācija cieta pēc Luna (Terra) sabrukuma: UST, algoritmiskā stabilā kriptoaktīva Terra ekosistēmā, zaudēja savu piesaisti 2022. gada maijā.
Ideālā gadījumā izdevējiem vajadzētu būt regulētiem, jo regulējuma trūkums var izraisīt juridiskas problēmas nākotnē.
Patiesībā, stabilo kriptoaktīvu regulējuma trūkums ir padarījis vieglāku izdevējiem maldināt par savu rezervju apmēru.
Lai mazinātu riskus, ir ieteicams izvēlēties labi zināmus stabilos kriptoaktīvus, kas ir plaši atpazīstami un tiem ir lielāks tirgus apjoms.
Kāda ir stabilo kriptoaktīvu loma nākotnē?
Stabilie kriptoaktīvi ir būtiski ietekmējuši mūsu finanšu sistēmas. Šāda veida kriptovalūta var nodrošināt lētākas, ātrākas transakcijas un uzlabotu drošību — noteiktos gadījumos. Kamēr valdības steidzas ieviest kriptovalūtu regulējumus, stabilais kriptoaktīvs varētu kļūt par praktisku risinājumu maksājumu sistēmu uzlabošanai un pārrobežu pārskaitījumu atvieglošanai.
Diskusija