Blokķēde ir inovatīva tehnoloģija, kas nodrošina decentralizētu un drošu datu glabāšanu un apmaiņu. Šis process īpaši noder kriptovalūtām, kur transakcijas notiek bez starpniekiem, un tās ir pieejamas publiskai pārbaudei. Bet kā patiesībā darbojas šīs transakcijas?

Lūk, soli pa solim skaidrojums.


Transakcijas izveidošana

Ikviena blokķēdes transakcija sākas ar lietotāju, kurš vēlas nosūtīt aktīvus, piemēram, kriptovalūtu, citam lietotājam. Lai to izdarītu, ir nepieciešama digitālā maku adrese un privātā atslēga.

  • Maka adrese: Šī ir publiska informācija, kuru var izmantot, lai saņemtu maksājumus.
  • Privātā atslēga: Tā ir slepena, un to izmanto, lai parakstītu un apstiprinātu transakcijas autentiskumu.

Kad lietotājs ievada saņēmēja maka adresi un summu, transakcija tiek digitāli parakstīta ar privāto atslēgu, nodrošinot, ka tikai īstais maka īpašnieks var to iniciēt.

Transakcijas izplatīšana tīklā

Kad transakcija ir izveidota, tā tiek nosūtīta uz blokķēdes tīklu – decentralizētu datoru mezglu (node) sistēmu. Katrs mezgls saņem transakciju un pārbauda tās derīgumu, izmantojot algoritmus, kas apstiprina:

  • Vai sūtītājam ir pietiekami daudz līdzekļu makā?
  • Vai transakcija ir pareizi parakstīta ar privāto atslēgu?

Ja transakcija ir derīga, tā tiek pievienota gaidāmo transakciju sarakstam.

Transakcijas apstiprināšana un bloku veidošana

Lai transakcija tiktu iekļauta blokķēdē, tā ir jāapstiprina ar kriptoracēju (miner) vai validatoru palīdzību, atkarībā no izmantotā blokķēdes konsensa mehānisma:

Darba pierādījums (Proof of Work)

Kalnrači risina sarežģitus matemātiskus uzdevumus, lai izveidotu jaunu bloku. Pirmais, kurš atrisina uzdevumu, pievieno bloku un saņem atlīdzību.

Likmes pierādījums (Proof of Stake)

Validatori tiek izraudzīti, balstoties uz to ieguldīto kriptovalūtu daudzumu un citiem faktoriem. Viņi pārbauda transakcijas un pievieno blokus, saņemot atlīdzību par dalību.

Kad bloks ir izveidots, tas satur transakcijas datus, unikālu identifikatoru (hash) un atsauci uz iepriekšējo bloku, veidojot nepārtrauktu ķēdi.

Transakcijas pievienošana blokķēdei

Pēc tam, kad bloks ir apstiprināts, tas tiek pievienots blokķēdei. Šī pievienošana ir nemaināma – tiklīdz transakcija ir iekļauta blokķēdē, to nevar dzēst vai modificēt.

Transakcijas apstiprinājums

Parasti transakcijai ir nepieciešami vairāki apstiprinājumi no mezgliem, lai tā tiktu uzskatīta par galīgu. Piemēram, Bitcoin tīklā bieži tiek prasīti seši apstiprinājumi.

Kad transakcija ir pilnībā apstiprināta, līdzekļi ir veiksmīgi pārsūtīti saņēmējam.

Kopsavilkums

Blokķēžu transakcijas ir grūti saprotamas, taču efektīvs process, kas nodrošina drošu un decentralizētu datu apmaiņu. No lietotāja skatu punkta tas ir vienkārši – ievadi saņēmēja adresi, summu un apstiprini.

Taču aiz šīs darbības slēpjas komplicēta tehnoloģija, kas garantē uzticamību un nemainīgumu.